Önsöz

 

Çapak altıncı sayısını “Birinci Tekil Şahıs” teması ile açıyor. Olayın, eylemin kişisini arıyor. Birinci elden olanı gösteriyor, birinci ağızdan olana kulak kabartıyor. Anlatan, yazan, çizen, konuşan, gösteren olarak birinci tekil şahısları; tekilden çoğula uzanan çalışmaları, hikâyeleri bir araya getiriyor. 

Aşkın Ercan, “Suyun İzinde Oyun” metni ile bir süredir üzerinde çalıştığı “Su Yönü” çalışmasına değiniyor ve su ile olan ilişkimizi dönüştürmenin yollarını arıyor. Bir oyun deneyiminde geleceği onarabilmenin olasılıkları üzerine düşünüyor. 

Seniha Ünay,  Gözde Mulla’nın Ankara Goethe Enstitüsü Galeri Vitrin’de açılan “Dışarıda Bir Yerde” sergisi üzerine yazdığı metinde, Yan Lianke’nin “Günler Aylar Yıllar” kitabının karakteri ile Mulla’nın sergisinin görsel dilinin yarattığı bir aksta geziniyor. 

Zeynep Güray Can hayatın ortasından defterin içine uzanan kişisel hikâyesiyle orta sayfaya yerleşiyor. “On Kawara’ya Saygı: An-Kara” çalışması, isimlendirme ve kişisel hikâyelerin başkalarına uzandığı yerde  bir baba kız hikâyesinin  ötesine geçiyor. 

Havva Altun’la gerçekleştirdiğimiz söyleşi, Altun’un pratiğinde birinci tekil şahsın konuşma biçimlerine,  başkasının adına konuşmanın olasılıkları ve sınırlılıkları üzerine odaklanıyor. 


Zehra Seda Boztunalı’nın portfolyo sunumu sanatçının çocukluğunda yaşadığı kayıpları  özlem ve iyileşme hamleleri ile şekillendirdiği çalışmalarından oluşuyor. Ölüm, yas, hafıza kavramlarına odaklanan “Ruhumun Kitabı” ve “Esir” serileri , sanatçının içinde gezdiği boşlukları, çocukluğuna ait sarıp sarmaladığı kağıtları görünür kılıyor.

Esra Oskay’ın çevirisiyle aktardığımız Wendy Brown’ın “Kendi Söylemimizin Kıvrımlarında”: Sessizliğin Lütufları ve Özgürlükleri” başlıklı metni, kendini ifade etme ve itiraf etmenin bir özgürleşme pratiği olarak tanımlanmasını ele alıyor. Sessizliği kırmanın ve konuşmanın mutlak politik eylem olarak fetişleştirildiği bir söylem içerisinde sessizliğin olasılıkları, olanakları ve handikapları üzerinde duruyor.

Bu sayıyı oluşturmamızda bizimle işbirliği yapan herkese teşekkür ederiz, iyi okumalar dileriz. 

 

Esra Oskay & Seniha Ünay